Publicēja: Lauma | 2011-02-08

Latgaliešu lietas

Izlasīju no @saprge dabūtos linkus (šo un šo) par latgaliešu valodas ķibelēm un sagribējās piefiksēt secinājumus.

Māk nu gan mūsu sabiedrība radīt neloģiskas problēmas! Ja tas ir dialekts, tad tas nozīmē, ka tās ir nelielas atšķirības, kuŗas nevienam saprast nav problēmu, un līdz ar to arī problēmām ar redaktoriem (vai vēl trakāk – lasītājiem) latgaliešu literatūrai nevajadzētu rasties (jo latgaliešu tomēr ir gana daudz). Ja lielas tautas masas apgalvo, ka bez papildus apmācības viņas to nevar un negrib saprast, tad secinājums sanāk tikai viens – tā ir valoda (starp citu specifiska valoda, kas sastopama tikai dažās pasaules vietās, ar ļoti mazu runātāju skaitu, līdz ar to tā viennozīmīgi ir Latvijas nacionālas identitātes sastāvdaļa) un par to ir jārūpējās kā par valodu. Atbilstoši rūpējoties, atkal nekādām problēmām nevajadzētu būt – apmācam korektorus, redaktorus un citus speciālistus, Latgales skolās mācam latgaliešu valodas pareizrakstību, un viss notiek uz urrā. Starp citu, kāda situācija šobrīd ir ar līvu valodu?

No personīgās pieredzes: nu nav jau nemaz tik briesmīgi grūti: lasu, lai gan ar piepūli, un saprotu (izņemot pa kādam specifiskam vārdam), neskatoties uz to man laikam garākus runātus tekstus latgaliešu valodā dzirdēt vispār nav gadījies – man ļoti maz pazīstamu ar Latgali saistītu cilvēku. Pat saskaitot visus attālos paziņas un tos, kas no Latgales sen ir aizbraukuši, sanāk vien kādi 6.

Advertisements

Responses

 1. Tai jau ir. Paļdis par lobu komentaru.

  Smīklam pījimsim vēļ itaidu situaceji:
  as jou 10 godus kai rokstu, runoju i skaitu (losu) Latgolys latvīšu (latgalīšu) volūdā. Pa itū laiku damiersu “latviešu literāro valodu” i maņ palīk gryuts tū saprast… 🙂
  Kai lai rokstu īsnīgumus vaļsts īstuodem? I navaru saprast, kū jī maņ atbiļd sovuos viestulēs…
  Kū maņ dareit? Vuicētīs tū par jaunu? Deļ kuo? As tak jau zynu (Latgolys) latvīšu volūdu! Nivīns lykums Latvejā nanūruoda, ka latvīšam obligati juozyna “latvīšu literaruo volūda”.
  I tod rūnās problema – asu latvīts, runoju i rokstu latviski (atbylstūši LR Vaļsts volūdys centra apstyprynuotajim nūsacejumim), bet muna volūda vysleidz teik Augstuokuos tīsys lāmumā nūsaukta par svešvolūdu!!!
  Ka jau muna volūda ir svešvolūda, tod byutu juobrauc iz sovu vaļsti – a kur taida ir?


Vēlies kaut ko piebilst?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Kategorijas

%d bloggers like this: