Publicēja: Lauma | 2015-09-04

Pieci… pēdējie teikumi

Spīganas grāmatu blogā ir raksts/akcija par piecu grāmatu pirmajiem teikumiem. Jauks laika kavēklis, interesanti palasīt un tā, tomēr man viena no paliekošajām domām šī raksta sakarā bija arī “Kurš gan atcerās grāmatu pirmos teikumus?!” Es noteikti nē, un Spīgana arī raksta ko līdzīgu.

Bet es  atceros dažu grāmatu pēdējos (vai priekšpēdējos) teikumus, reizēm pat ar vajājošu dzīvumu. Varbūt tāpēc, ka reizēm pēdējais teikums mēdz būt atslēga uz visu, kas grāmatā bijis. Vai tāpēc, ka reizēm pēc pēdējā teikuma izlasīšanas tu paliec tāds apjucis, realitātei atņemts spoks, kas blenž nekurienē cauri šim pēdējam teikumam. Tāpēc, lūk, piecu grāmatu pēdējie teikumi tādā secībā, kādā es tās iedomājos.

Es pat varētu iet tik tālu un apgalvot, ka šie teikumi ir visnotaļ ikoniski un, ja attiecīgā grāmata ir zināma, tad pēc šiem teikumiem to var pat uzminēt.

Brīdinājums: Šie teikumi var lielākā vai mazākā mērā būt maitekļi. 5. punkta teikums nepārprotami ir maiteklis.

 1. “Viņa bija teikusi, ka nesaprot. Bet kurš ir teicis, ka iespējams saprast. Tas taču nav iespējams, bet kas gan mēs būtu, ja nemēģinātu.”
   
  Pjērs Ulovs Enkvists, Kapteiņa Nemo bibliotēka.* Manā izpratnē tā ir visas grāmatas esence, jo es mežonīgi nocīnījos ar tās lasīšanu un kaut jel kādas izpratnes ainas būvēšanu.
   
 2. “Iedams prom no Le Cirque des Revês rītausmas staros, tu domā, ka cirkā esi juties daudz vairāk pamodies. Tu vairs īsti nezini, kurā sētas pusē ir sapnis.”
   
  Erina Morgensterna, Nakts cirks. Pieci no rīta, ziemīgs, jau gaišs, un tā beidzas “es palasīšu dažas lapas pirms gulēt iešanas”.
   
 3. “Tikai divas ēkas nebija cietušas [kara laikā] nemaz – psihiatriskā slimnīca un dzemdību klīnika, galvenokārt tāpēc, ka tās atradās nedaudz ārpus pilsētas. Tajās tūlīt atkal visas vietas tika aizņemtas, un tā tas ir joprojām. Abas šīs iestādes vajadzēja pat stipri paplašināt.”
   
  Ērihs Marija Remarks, Melnais obelisks.
   
 4. “Roku rokā viņi aizgāja. Bet, lai kurp viņi ietu, lai kas ar viņiem ceļā notiktu, pašā Meža vidū, apburtā vietā, kāds mazs zēns vienmēr rotaļāsies ar savu Lāci.”
   
  Alans Aleksandrs Milns, Vinijs Pūks un viņa draugi.
   
 5. “Un es zinu, ka to spēju paveikt, jo viens pats devos uz Londonu un atklāju noslēpumu Kurš nogalināja Velingtonu?, un atradu Mammu, un biju drosmīgs, un sarakstīju grāmatu, un tas nozīmē, ka spēju paveikt itin visu.”
   
  Marks Hedons, Savādais atgadījums ar suni naktī.**
   

*) Tehniski pēc šiem teikumiem vēl seko daži… noskaņas radīšanai.
“Šonakt skaidrs laiks. Var redzēt zvaigznes, bet ziemeļblāzmas nav.
Kur tā pazudusi.
Tā tas bija, tā tas notika, tāds ir šis stāsts.”

**) Tehniski pēc šī teikuma vēl  seko pielikums ar pierādījumu teorēmai par trijstūriem. Arī noskaņas radīšanai.

Advertisements

Vēlies kaut ko piebilst?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Kategorijas

%d bloggers like this: